Järgnevalt jagame Teeme Ära talgupäeva meeskonna mõtteid ja anname mõned soovitused.
Võimalusi, kuidas oma talgupäeva toredate kultuuriampsudega rikastada, tundub olevat lõputult. Alustada võib kasvõi sellest, et katta talgulaud põnevate retseptide järgi valminud toitudega, jutustada lugusid paiga ajaloost ja pärimusest, kutsuda kampa kodukandi pillimees, võtta ühiselt lauluviis üles, vaadata talgutööde järel mõnd filmi, praktiseerida saunas vanu saunakombeid jne.
Kultuuripealinna aasta
2024. aastal, mil Tartu kannab koos Lõuna-Eestiga väärikat Euroopa kultuuripealinna tiitlit, soovime kaasa aidata keskkonnahoidliku kultuurikorralduse edendamisele ning kultuuripealinna sündmuste igakülgsele õnnestumisele. Kultuuripealinna raames toimub tänavu tuhatkond sündmust, paljud neist väljaspool Tartut – Tartumaal, Põlvamaal, Võrumaal ja Valgamaal. Koostöös sihtasutusega Tartu 2024 kutsume kõiki osalema Teeme Ära talgupäeva raames toimuvatel talgutel, mis aitavad ette valmistada kultuuripealinna sündmustega seotud paiku saabuvaks külastushooajaks.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 pakub tõeliselt kirjut ja mitmekülgset sündmuste programmi. Kultuuripealinna keskne kontseptsioon „Ellujäämise kunstid“ haakub hästi ka Teeme Ära talgupäevaga väärtustega. Kultuuripealinna programmist leiab huvitavaid sündmusi väga erinevate huvidega kultuurisõber. Lähemat infot kultuuripealinna, sündmuste ja ajakava kohta leiab siit.
Kultuuririkkuse aasta
Kultuuriministeeriumi egiidi all tähistame tänavu kultuuririkkuse aastat, et rohkem märgata, väärtustada ja hoida Eesti kogukondade ning rahvaste kultuuride mitmekesisust. Kogukondade ja rahvaste omapärade koosmõjus sünnib Eesti kultuuririkkus. Nii nagu eestlased elavad eri paigus üle maailma, nii elab ka Eestis paljudest erinevatest rahvustest inimesi. Samamoodi on talgutega: nii nagu eestlased korraldava Teeme Ära talgupäeval oma kogukondadega juba aastaid talguid väljaspool Eestit, näiteks Soomes, Šveitsis, Kanadas ja mujalgi, nii osalevad Eestis elavad erinevast rahvusest inimesed igal kevadel ka siinsel talgupäeval Eestimaa eri paigus.
Teeme Ära talgupäeval on tavaks õlg-õla kõrval tegutseda oma kodupaiga elu edendamiseks – kõik abikäed on oodatud. Talgupäeva raames saame üheskoos tegutsedes väärtustada kogukondade ja rahvaste kultuuride mitmekesisust ning seeläbi Eestit kui traditsiooniliselt kultuuririkast ühiskonda. Kultuuririkkuse aasta tegemiste kohta leiab lähemat infot siit.
Talgukultuuri aasta
Meie talgukultuur, mis ulatub sajandite taha, on olnud oluline osa Eestimaa inimeste argimaailmast ja seeläbi siinsest kultuuriloost. Erinevatest aegadest pärit talgujutud, mida oleme Teeme Ära talgupäeva ettevalmistuste käigus varasematel aastatel otsinud, läbi sõelunud ja laiemalt jaganud, kõnelevad kogukondade koostööst. Need talgulood räägivad eri paikades viljeletud töökultuurist, iga paiga traditsioonidest ja tavadest, mis on kujundanud eestlasi ja kõiki eestimaalasi.Sel kevadel kogunevad kümned tuhanded Eestimaa inimesed juba seitsmeteistkümnendat aastat Teeme Ära egiidi all, et kaasa aidata oma kodukandi elu edenemisele. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis tänavu toimub täpselt samal kujul juba 15ndat korda.
Seepärast otsustasime, et nimetame 2024. aasta sümboolselt ka talgukultuuri aastaks ja toome sel talgukevadel uuesti rambivalgusesse varem kogutud talgulood. Nimelt on Teeme Ära talgupäeva meeskond andnud välja kolm talgulugude kogumikku: kaks koostöös Eesti Rahva Muuseumiga (2012 ja 2013) ning ühe koostöös Eesti Meremuuseumiga (2016). Muusikat aitas toona neile kogumikele valida Eesti Pärimusmuusika Keskus. Talgujutte neilt kogumikelt saab kuulata siit.