Kommenteeri

Tartu 2024 üleskutse: too kultuuripealinna aastal kultuurielamus Teeme Ära talgutele

Maikuu esimesel laupäeval, 4. mail peetavale üle-eestilisele Teeme Ära talgupäevale on praeguseks kirja pandud juba ligi 800 talgut 12 000 osalejaga. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ja Eesti kultuuririkkuse aasta raames on sel kevadel muuhulgas tähelepanu all talgukultuuri väärtustamine ning kultuurielamuste toomine igasse kogukonda ja talgupaika. Osaleda saab ka talgutel, mis aitavad ette valmistada kultuuripealinna sündmuseid Tartus ja mujal Lõuna-Eestis. Talguid saab kirja panna ja valida talguveebis www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Henrik Raave sõnul on kultuuripealinna aastal väga asjakohane tuua tähelepanu meie talgukultuurile ning laiemalt Eesti erinevate piirkondade ja kogukondade kultuuri rikkusele. „Euroopa kultuuripealinna programmi kuuluvate erinevate sündmuste korraldajad plaanivad Teeme Ära algatuse raames talguid, mis avab talgulistele võimaluse anda oma panuse sündmuste kujundamiseks ja õnnestumiseks,“ märkis Raave. „Ühtlasi innustame kõiki talgujuhte üle Eesti tooma toredaid kultuurielamusi ka oma talgupaika, olgu talgulistele pakutavaks põnevad pärimuslood, laul ja pillimäng, erinevate piirkondade traditsioonid, rahvusköökide road või hoopis mõni muu kultuuriamps oma huvide ja võimaluste järgi.“

Kultuuripealinna juhi Kuldar Leisi sõnul on Teeme Ära algatusel ja kultuuripealinnal mitmeid kattuvusi. „Teeme Ära võtab fookusesse teemad, mis on meile programmiliselt olulised. Saame kultuurielamuste üleskutse kõrval tuua tähelepanu ka elurikkusele, mis on Tartu 2024 läbiv teema. Euroopa kultuuripealinna aastal kutsume leidma üles oma kodukandi kultuuripärlid, et saada osa nende loomingust ja julgustada neid astuma ka suurtele lavadele,“ lausus Leis. 

Teeme Ära tänavuse kultuurifookuse üks tutvustajaid, laulja ja pärimusmuusik Anu Taul rääkis, et talgukultuur on igale Eestimaa piirkonnale iseloomuliku näoga, kuid juba aastasadu siinse maanurga rahvakildudele väga omane koosloomise ja suhtlemise vorm. Anu Tauli sõnul leiab ka tema praeguses kodupaigas põlisel Haanimaal talgutelt alati pärimust, kultuuri ja elamusi. „Kui kogukond on koos, töö lendab ja alati saab nalja. Pärast mängime pilli ja mõnus on olla,“ tõi ta näite omast kogemusest.

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvatest sündmustest korraldavad Teeme Ära talgukevade raames talguid teiste seas:
- Maailma Maaliini kunstimarsruut (27.04)
https://talgud.teemeara.ee/events/must-toonekure-pesa-talgud-ahijarvel-karula-rahvuspargis
- Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi kuuluv jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“ (1.05, 4.05, 18.05)
https://talgud.teemeara.ee/events/emajoe-koristustalgud-lodjakoda
- Maajaama tehnoloogilise kunsti vabaõhunäitus „Metsikud bitid“ (4.05)
https://talgud.teemeara.ee/events/metsikud-talgud-maajaamas
- Tartu Maailmaülikool koostöös Maarja külaga
(4.05)
https://talgud.teemeara.ee/events/supisoomise-ja-mottemolgutamise-talgud-maarja-kula-sopradele-talgulistele

Sel kevadel kogunevad kümned tuhanded Eestimaa inimesed juba seitsmeteistkümnendat aastat Teeme Ära egiidi all, et kaasa aidata oma kodukandi elu edenemisele. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis tänavu toimub täpselt samal kujul juba 15ndat korda. Seepärast nimetasime 2024. aasta sümboolselt ka talgukultuuri aastaks ja toome sel talgukevadel uuesti rambivalgusesse varem kogutud talgulood ja muud väärtused, mis aitavad talguid jätkuvalt rikastada.  

Kultuuriampsude soovitusi, muuhulgas ka talgujuttude näiteid ja inspireerivat muusikat leiab talguveebist aadressil: https://teemeara.ee/tahelepanu-all/kultuurielamus-talgutel.

Nii nagu eelmistel aastatel, saab nüüdki Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning ühiselt ära teha kõige pakilisemad tööd.

Tänavu 4. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja Rohelise kooli programm, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Tallinna linna õppeaedade programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.
 


Lisa kommentaar

Email again: