Kindlasti on kõigil kodus üle raamatuid, mis võiksid rõõmustada mõnda teist lugejat. Raamatute ringlusse suunamisega anname neile väärtuslikele kultuurikandjatele uue elu ning toome rõõmu ka kogukonnaliikmetele. Miks mitte panna raamatusse kirja üks hea soov ja märkida ära asukoht, kus see raamat oma uut teekonda alustab. Raamatujagamise kapi olemasolu aitab suurendada kogukonnas suhtlemist, raamatute jagamist ja vahetamist. Kui raamatujagamise kapp on valmis saanud ja muud vajalikud talgutööd ka tehtud, võib ka lugemistalguid korraldada, üksteisele põnevamaid lugusid või mõtteteri ette lugeda, kirjandusega seotud inimesi külla kutsuda, või üheskoos muid loomingulisi tegemisi plaanida.
Raamatujagamise kapp sobib hästi ka kogukondade rajatud kerksuskeskusesse, kus kriisi korral saab iga inimene infot ja abi. Ärevatel aegadel ja eriti kriisiolukorras võib just raamaturiiulist või raamatujagamise kapist olla kriisikeskuses väga palju abi, sest lugemine aitab rahuneda, viia tähelepanu korraks kriisilt ära ning tuua vaheldust või leevendust pingelisse olukorda. Ka lasteraamatute kogumine ja jagamine täidab sama ülesannet, eriti kriisioludes. Igas raamatus on peidus terve maailm ning lugedes võib leida sealt ka uusi vaatenurki või lahendusi tekkinud olukorrale, mis toetab nii lugejat ennast kui ka kogukonda laiemalt.
Kuidas raamatujagamise kappi meisterdada?
Raamatujagamise kapi meisterdamisel saavad talgulised lasta fantaasial lennata. Soovitame ära kasutada olemasolevate ehitusmaterjalide jääke, ka vanu riiuleid ja kappe ning muid selleks sobivaid materjale, mis on juba olemas. Tuleb lihtsalt silmas pidada, et raamatud oleksid ilmaolude eest kaitstud, juhul kui raamatujagamise kapp plaanitakse paigutada õue või mujale väliruumidesse. Siseruumidesse rajatava raamatujagamise kapi puhul ei sõltu materjali valik ilmastikukindlusest, samas on hea ikkagi paigaldada kapile ka läbipaistev uks koguneva tolmu, sodi, närilist vm vastu.
Raamatujagamise kapi tegemisel saab võtta eeskujuks toredaid näiteid õueraamatukogudest, mida leidub Eestiski juba mitmel pool. Raamatujagamise kappe võib sõltuvalt kogukonna või asumi suurusest ja vajadustest olla ka mitu. Nende paigutamine avalikku ruumi vajab tavaliselt eelnevat kokkulepet ruumi või hoone valdajaga. Hea, kui keegi kogukonnaliikmetest võtab raamatujagamise eest hoolitsemise edaspidi enda peale, siis püsivad raamatud korras ja kapp mugavalt kasutatavana.
Meisterdamisel tasub hoida meelest sedagi, et raamatujagamise kapist võib kujuneda küla või asumi visiitkaart, eriti kui seda tehes on loovus lennanud! Soovides tuua ellu rohkem värve, kasuta raamatujagamise kapi viimistlemisel inspiratsiooniks oma kodukihelkonna värve.
Soovitusi raamatujagamise kapi
tegemiseks:
- Asukohaks sobib imehästi paik, kus kogukond tihti käib või kokku saab (külamaja, park, poeesine, aga miks mitte ka treeningsaali juurde vm).
- Kontrolli kindlasti, et kui valitud asukoht on kellegi teise maa peal, saab tegevus kooskõlastatud eelnevalt maaomanikuga.
- Pane kapile kindlasti silt, mis selgitab, millega tegu – see julgustab raamatuid ringlusesse tooma ja neid sealt kaasa võtma.
- Arvesta meie kliimaga ning kaunista kapp kogukonnale iseloomulikult.
- Oma kodukohavärvid leiab raamatust „Eesti kihelkondade värvid“, siit saad raamatu PDF-versiooni sirvida.
Raamatujagamise kapi meisterdamisel pea silmas:
1. Ohutus ennekõike – väldi materjale, mis võivad kasutamisel kergesti puruneda või kahju teha (näiteks klaas).
2. Kasuta võimalusel
taaskasutatud või üle jäänud ehitusmaterjale.
3. Raamatujagamise kapi uksele sobib hästi pleksiklaas, nii on juba kaugelt silmates aru
saada, millega tegemist.
Fotol oleva raamatujagamise kapi meisterdamiseks leiad juhised ja soovituslikud mõõdud allolevalt jooniselt.