Talgutööd ja lugemine hoiavad vaimu värske! Vana-Võromaa rahvas plaanib sel talgukevadel hoopis omamoodi lugemisaktsiooni, nimelt üle-eestilist suitsusaunade ülelugemist koos saunapärimuse kogumisega. Traditsiooniliselt on suitsusaunasid kõige rohkem küll Lõuna- ja Kagu-Eestis, ent tegelikult leidub neid ka mujal, kuid keegi ei tea siiani täpselt, kui palju on Eestis suitsusaunasid.
Vana-Võromaa
suitsusaunade koostöökogu viib 2025. aastal läbi üle-eestilise suitsusaunade
loendus-uuringu ja selle suure ettevõtmise toetamiseks otsustas Teeme Ära talgupäeva
meeskond saunaloendusele kaasa aidata. Kes soovib oma kodukandis aidata
suitsusaunasid kokku lugeda ning koguda ka saunapärimust oma pereringis või
laiemalt, saab suitsusaunatalgud panna kirja ka talguveebis. Selleks on tänavu
eraldi talguliik ’suitsusaunatalgud’.
Saunad vajavad pidevat hoolt ja korrastamist, seepärast sobivad suitsusaunatalgud hästi Teeme Ära talgukevade plaanidesse. Lisaks saunade ülelugemisele saavad siis tehtud ka muud vajalikud talgutööd, et saunas oleks tagatud vee- ja tuleohutus jm. Suitsusaunade puhul on tähelepanu toomine tuleohutusele eriti oluline, et ennetada võimalikke tuleõnnetusi, mis võivad suitsusaunadega kütmisvigade korral kergemini juhtuda
Suitsusauna keris. Foto: Martin Mark
Suitsusaunade ülelugemise taust ja laiem plaan
Vana-Võromaa suitsusauna kombestik kuulub juba kümme aastat UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja, aga kui palju on Vana-Võromaa piirkonnas ja ka Eestis tervikuna suitsusaunu ning ja milline on nende seisukord, pole kuigi hästi teada. Ilma saunadeta kombed ei püsi, seepärast võttis koostöökogu plaani suitsusaunad nüüd kokku lugeda. Ja mitte lihtsalt üle lugeda, vaid uurida pisut laiemalt suitsusaunade olukorda nii UNESCO piirkonnas Vanal-Võromaal kui ka kogu Eestis.
Loenduse-uuringu läbiviija on Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogu töörühm ja andmekogu haldaja Võru Instituut, andmekogu kaardirakenduse osas tehakse koostööd Maa-ametiga. Andmetöötleja kontrollib iga laekunud ankeedi põhiandmed sauna asukoha osas üle, et geoportaali kaardirakendusse ei satuks ebaõigeid andmeid.
Suitsusaunade
loendamiseks ning kommete uurimiseks on töörühm koostanud küsimustiku, mida
saab täita otse veebis. E-ankeet avaneb siit. Ankeeti saab igaüks täita otse nutiseadmes ja interneti olemasolul kohe
ära saata. Soovi korral on võimalik vastata ka paberankeediga või saata
küsimustiku vastused failina e-posti teel.
Ava ankeet
eesti keeles: https://savvusann.ee/et/loendus/
Ava ankeet võro keeles: https://savvusann.ee/loendus/
Ettevõtmise tulemusena loodab koostöökogu saada ülevaate suitsusaunade arvust, asukohtadest piirkondlikult, kasutuse sagedusest ja saunatavadest. Andmestiku põhjal saab hinnata suitsusaunakombestiku elujõulisust meie igapäevaelus ja kultuuris.
Loenduse põhiline andmekogumise aeg algab sel kevadel ja jätkub suveperioodil. Sügiseks on näha, kui hästi on inimesed mõttega kaasa tulnud ja saunapered loendusel osalenud. Kui selgub vajadus lisaloenduseks, korraldatakse täiendavaid tegevusi info kogumiseks. Novembris tehakse põhiandmete esmane analüüs ja valmistutakse uuringu välitöödeks 2026. aasta esimeses pooles. Uurimuse põhjalikumad tulemused valmivad 2027. aastaks.
Kellel tekib
spetsiifilisemaid küsimusi, saab ühendust võtta Vana-Võromaa suitsusaunade
koostöökoguga. Kontakt: Külli Eichenbaum, loendus-uuringu projektijuht (tel
56611924)
Rohkem teavet
leiab suitsusauna veebilehelt savvusann.ee