Kompostimine on looduslik protsess, mille käigus bakterid, mikroorganismid, seened ja vihmaussid loovad jäätmetest väärtusliku toitaineterikka mulla. Need pisikesed tegelased võtavad komposti oma hoole alla nii elupaiga, töökoha kui toidulauana.
1. Kompostisegu materjal
Hea komposti tegemisel on oluline materjalide ehk toitainete õige tasakaal. Kõige parem kompostisegu on selline, mis koosneb enam-vähem pooleks:- lämmastikurikkast rohelisest lehematerjalist - värskelt niidetud muru ja toidujäätmed
- süsinikurikkast kiulisest puitunud materjalist - kuivanud lehed, oksaraod, majapidamispaber, saepuru
2. Õhk ja niiskus
Kompostis toimuva elutegevuse põhivajadusteks on õhk ja niiskus – liiga tihe ja märg kompost hakkab mädanema ning haisema. Korralik kompost läigib kergelt niiskusest.- Õhulisust aitavad luua näiteks oksad, muld, põhk ja hein.
- Liialt kuiva komposti korral lisa niiskust kastmisega. Liiga madalasse kohta rajatud kompostikasti võib valguda liigset vihmavett.
3. Õige koha leidmine
Kompostikasti asukohaks vali päikese- ja tuulevarjulisem aianurk ning väldi
madalamaid kohti, sest komposti ei tohi valguda liigset vihmavett. Pea silmas, et
kompostikast on kergesti ligipääsetav aiakäruga ja selle juurde pääseb ka talvisel ajal.
4. Erinevad abivahendid ja viisid kompostimiseks
Sõltuvalt sellest, kes elad linnas või maal, eramajas või korterelamus, omad suurt aeda või jagad aianurka naabritega, saad leida enda jaoks sobivaima kompostimise viisi.- Kompostihunnik ehk -aun – ei ole tarvis kompostikasti ehitada ega soetada, küll aga tuleb arvestada, et kompostihunnik loomadele ja lindudele liialt ahvatlev ei oleks.
- Lahtine (või kaanega) kompostikast – võimalik ise ehitada ning olemasolevaid materjale taaskasutada. Vaata juhendit ja soovitusi, kuidas endale 2-kambriline kompostikast ehitada.
- Kinnine komposter – algajale kompostijale kõige kiirem ja lihtsam viis algust teha.
- Kompostreid on müügil erinevas suuruses ja hinnaklassis.
- Kiirkomposter – saadaval kaubanduses ning valmistatud lisasoojustusega, et muld paari kuuga valmis saaks.
- Trummelkomposter – kompostris on trummel, mida saab pöörata ümber horisontaal- või vertikaaltelje. Komposter on küll kahjurite eest hästi kaitstud, aga orgaanilisi jäätmeid ei tohiks lisada pidevalt, vaid neid tuleb koguda ja oodata, kuni esimene kogus on komposteerunud. Võrreldes kompostikastiga valmib kompost kiiremini.
- Vermikomposter – spetsiaalsete kompostiussidega toimiv lahendus ja mõeldud ruumisiseseks kompostimiseks.
- Bokashi-süsteem – bokashi tähendab jaapani keeles orgaanilise aine fermenteerimist ehk hapendamist ning sobib hästi tubaseks kasutamiseks. Vaja läheb kaht (soovituslikult kraaniga) bokashi ämbrit, labidakest jäätmete tihendamiseks, mõõdutopsi jäätmemassi annuste võtmiseks ja tassi vedeliku jaoks.